Autostrady w Chorwacji, o łącznej długości ponad 1300 kilometrów, są kluczowym elementem infrastruktury i zapewniają szybkie połączenia między głównymi miastami. W ich skład wchodzi aż 50 tuneli i ponad 200 mostów. Przebiegając przy najważniejszych miastach kraju, autostrady tworzą sieć umożliwiającą podróżującym łatwy dostęp do największych atrakcji turystycznych. Te nowoczesne i dobrze utrzymane drogi są symbolem postępu Chorwacji oraz jej dążenia do zapewnienia wygodnego i bezpiecznego podróżowania zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.
Jak płacić za autostrady w Chorwacji
Gdzie sprawdzić aktualne ceny autostrad w Chorwacji
Kalkulator opłat drogowych
Co zrobić w przypadku zgubienia bileciku?
Co się stanie, gdy nie zapłacisz za przejazd?
W Chorwacji system opłat drogowych nie opiera się na winietach, jak to ma miejsce w niektórych innych krajach europejskich. Opłaty za korzystanie z autostrad są pobierane na bramkach, gdzie kierowcy otrzymują bileciki przy wjeździe i uiszczają opłatę przy zjeździe. System ten różni się od winietowego, gdzie płaci się jednorazową opłatę za możliwość korzystania z sieci dróg przez określony odcinek.
Polecamy pobrać aplikację HAK. Ułatwi ona podróże po Chorwacji, znajdziecie w niej mnóstwo przydatnych informacji:
HAK na Androida: Kliknij w link, aby pobrać
HAK na iOS: Kliknij w link, aby pobrać
Płatności odbywają się „na bramkach” – przy wjeździe na autostradę pobieramy bilecik z maszyny, a przy zjeździe uiszczamy opłatę w okienku. Płatność możliwa jest kartą, zbliżeniowo (karta, telefon, zegarek smartwatch) oraz gotówką w euro. Ilość gotówki nie musi być odliczona, pracownicy w okienku wydają resztę. Uwaga! Na mniej uczęszczanych odcinkach zdarza się, że w godzinach nocnych nie ma możliwości zapłaty gotówką - w okienkach nie ma pracowników, a bramki stają się „samoobsługowe”. Konieczna jest wtedy płatność kartą lub zbliżeniowa - warto być przygotowanym na taką ewentualność.
Aktualne ceny za wszystkie odcinki autostrad można sprawdzić na oficjalnej stronie Hrvatske Autoceste. Strona jest dostępna w języku angielskim, a przy otwarciu w Google Chrome dostępne jest automatyczne tłumaczenie.
Na stronie znajdziemy też interaktywną mapę, a na niej:
Aktualne utrudnienia na drodze
Lokalizacje przystanków (stacje benzynowe, toalety, restauracje, sklepy, parkingi itp.)
Lokalizacje zjazdów, tuneli, mostów i wiaduktów
Kalkulator opłat drogowych
W przypadku zgubienia bileciku, na bramce zjazdowej pracownik naliczy karę – dwukrotność wysokości opłaty za najdłuższy możliwy odcinek dostępny na tej trasie. W zależności od odcinka autostrady może być to bardzo droga nieprzyjemność. Jeśli jednak po zapłaceniu kary znajdziemy zagubiony bilecik, możemy skontaktować się z Hrvatske Autoceste i ubiegać się o zwrot różnicy między kwotą kary a faktyczną ceną za przejechany odcinek.
Jeśli na bramce okaże się, że nie masz żadnej możliwości zapłacenia za przejechany odcinek, zostaniesz skierowany na parking. Tam pracownik poprosi cię o dokumenty w celu wypełnienia oświadczenia o nieuiszczeniu opłaty. Następnie zanotuje numer rejestracyjny pojazdu, informację o miejscu i czasie zdarzenia, krótki opis oraz dane osobowe kierowcy. Na ich podstawie wystawia rachunek, który musisz opłacić w wyznaczonym terminie. Procedura znacznie komplikuje się w przypadku braku dokumentów. Wtedy w celu ustalenia tożsamości zostaje wezwana policja, a rachunek przysyłany jest na adres winowajcy.
Atrakcje w Chorwacji: Chorwacja Atrakcje
Inne poradniki: Poradniki
Nasz Instagram: @wakacyjnepomysly.pl
Grupa z poradnikami: Facebook Grupa
Zdjęcia: licencja Canva