Winiety i autostrady. Chorwacja 2024. Rządowe strony.

 

Witaj w poradniku dotyczącym winiet na trasie z Polski do Chorwacji! Podróż samochodem do kraju nad Adriatykiem to jedno z najpopularniejszych wakacyjnych planów Polaków. Jednak zanim wyruszysz w drogę, musisz wiedzieć o istniejących na trasie opłatach drogowych, w tym o winietach, które są wymagane na niektórych odcinkach autostrad i dróg ekspresowych.

W niniejszym poradniku omówimy wszystko, co musisz wiedzieć na temat winiet na trasie z Polski do Chorwacji. Dowiesz się, jakie winiety będą Ci potrzebne, jakie są ich ceny i gdzie można je kupić. Znajdziesz również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z winietami na tej trasie.

Dzięki temu poradnikowi będziesz miał pewność, że Twoja podróż do Chorwacji będzie przebiegała sprawnie i bez nieprzyjemnych niespodzianek.

 

 

Sprawdź także

Proponowane trasy z Polski do Chorwacji znajdziesz w tym poradniku – przejdź do poradnika

Pogoda w Chorwacji – przejdź do poradnika

Atrakcje w Chorwacji – sprawdź

 

 

Cennik winiet 2024

 

 

 

Oficjalne strony do zakupu winiet na trasie do Chorwacji

(zakup na stronach rządowych gwarantuje brak dodatkowych opłat za pośrednictwo w zakupie)

 

Winiet nie musicie drukować, wystarczy potwierdzenie w telefonie (np. sms lub email).

 

CZECHY – poradnik winiety w Czechach

Strona w języku polskim (należy wybrać język w menu). Przy zakupie kartą płatniczą (nie jest wymagana kredytowa) zakup winiety możliwy od razu. Na stronie znajdziesz także czy i gdzie można zakupić winietę stacjonarnie.

https://edalnice.cz/pl/

 

 

SŁOWACJA – poradnik winiety na Słowacji

Strona w języku polskim (należy wybrać język w menu). Przy zakupie kartą płatniczą (nie jest wymagana kredytowa) zakup winiety możliwy od razu (działa od razu po wykonaniu płatności).

https://eznamka.sk/selfcare/purchase/

 

 

AUSTRIA – poradnik winiety w Austrii

Strona w języku polskim (należy wybrać język w menu). Przy zakupie kartą płatniczą (nie jest wymagana kredytowa) i zaznaczeniu opcji “przedsiębiorca” zakup winiety możliwy od razu (działa od razu po wykonaniu płatności).  W przypadku zakupu jako osoba indywidualna – winieta 1-dniowa oraz 10-dniowa ważna jest od razu. W przypadku winiety 2-miesięcznej i rocznej, zacznie ona obowiązywać po 18 dniach. Można wówczas zakupić jako przedsiębiorca. Istotne, nie musisz być przedsiębiorcą, aby dokonać zakupu jako przedsiębiorca.Wybierając opcję “przedsiębiorca”, rezygnujemy z możliwości odstąpienia od zawarcia umowy zakupu winiety. Ale wówczas jest ona aktywna od razu, a potwierdzenie przychodzi emailem.

https://shop.asfinag.at/pl/

 

 

SŁOWENIA – poradnik winiety w Słowenii

Strona w języku angielskim (należy wybrać język w menu). Przy zakupie kartą płatniczą (nie jest wymagana kredytowa) zakup winiety możliwy od razu.

https://evinjeta.dars.si/selfcare/en

Kategorię pojazdu sprawdzisz na stronie operatora słoweńskich winiet wciskając “Help me choose 2A or 2B”

 

 

WĘGRY – poradnik winiety na Węgrzech

Strona w języku angielskim (należy wybrać język w menu). Przy zakupie kartą płatniczą (nie jest wymagana kredytowa) zakup winiety możliwy od razu. Wymóg rejestracji i utworzenia konta – zalecamy zapamiętać login i hasło przy kolejnych zakupach winiet w przyszłości.

https://ematrica.nemzetiutdij.hu/

 

 

CHORWACJA – poradnik – autostrady płatne w Chorwacji

W Chorwacji opłat dokonuje się “na bramkach” – możliwość płatności kartą, zbliżeniowo (karta, telefon, zegarek), gotówką w euro. Polecamy pobrać aplikację HAK, która ułatwi podróżowanie po Chorwacji. Znajdziecie tam mnóstwo niezbędnych informacji.

https://www.hac.hr/index.php/en/toll/toll-rates

 

WAŻNE – Lista fotoradarów Chorwacji – znajdziesz ją tutaj

 

 

DODATKOWE INFORMACJE

⚠️ NIEKTÓRE STRONY SĄ W JĘZYKU POLSKIM, RESZTĘ OTWIERAJĄC W GOOGLE CHROME JEST DOSTĘPNE AUTOMATYCZNE TŁUMACZENIE

⚠️ KUPUJĄC WINIETY OPCJĄ KARTY PŁATNICZEJ, WINIETY SĄ OD RAZU NA MAILU – DATĘ ROZPOCZĘCIA OBOWIĄZYWANIA WINIETY PODAJECIE PRZY ZAKUPIE

Nie uwzględniono tutaj dodatkowo płatnych tuneli w Austrii na trasie np. z Niemiec. Zapłaty za tunele można dokonać na trasie.

‼️ Są to oficjalne strony do płatności w każdym wymienionym państwie.

‼️ Nie polecamy korzystać z usług pośredników (np. PZMOT) oraz nie polecamy zakupu winiet na stacjach benzynowych w Polsce – są dużo droższe.

 

 

 

SPRAWDŹ TAKŻE:

ATRAKCJE W CHORWACJI:

https://wakacyjnepomysly.pl/chorwacja-atrakcje/

NOCLEGI W CHORWACJI:

https://wakacyjnepomysly.pl/noclegi/

INNE PORADNIKI:

https://wakacyjnepomysly.pl/poradniki/

NASZ INSTAGRAM:

https://www.instagram.com/wakacyjnepomysly.pl

GRUPA Z PORADNIKAMI:

http://www.facebook.com/groups/chorwacjaforum