-->

CZYM PŁACIĆ W CHORWACJI – PORADNIK

 

1 stycznia 2023 roku Chorwacja przystąpiła do państw strefy euro, a chorwacka kuna przeszła do historii. Dokładnie od 15 stycznia 2023 roku cały kraj przyjmuje i wydaje jedynie walutę euro.

 

Z posiadanego wieloletniego doświadczenia w podróżach do Chorwacji oraz faktu, iż od początku 2020 roku mieszkamy w Splicie, opiszemy w jak najbardziej przystępny sposób, jak przygotować się do wakacji w tym pięknym kraju, pod względem płatności.

 

GOTÓWKA

 

Znaczna większość Chorwatów w sezonie uwielbia gotówkę i bardzo często spotkacie się z przypadkami, iż płatność kartą nie jest możliwa. Jest to uzasadnione wieloma względami, jednakże nie będziemy skupiać się tutaj nad przyczyną, a nad rozwiązaniami.

 

Za co najczęściej zapłacicie właśnie gotówką? Za noclegi, za atrakcje, na ryneczkach warzywno – owocowych, na targach rybnych, kupując pamiątki, lody czy lokalne produkty od gospodarzy. Podczas sezonu nie jest rzadkim zjawiskiem również, iż problemy z płatnością kartami będą w restauracjach. Dlatego lepiej przygotować się wcześniej na taką ewentualność.

 

Walutę euro najlepiej zakupić przed wyjazdem w kantorze. Choć w Chorwacji także uda się wymienić złotówki na euro w banku czy kantorze, to jednak kursy mogą być mniej korzystne. Banki zwykle pobierają prowizje, co zwiększa koszt wymiany. Kantory natomiast mają świadomość, że jest sezon i również nie będą proponować korzystnego przelicznika. Pamiętajcie także, iż po wejściu euro, część kantorów zamknęła działalność ze względu na nieopłacalność biznesu.

 

Kursy proponowane w Chorwacji sprawdzisz np. na stronie https://www.zaba.hr/home/tecajna (kursy bankowe) lub na stronie https://exc.hr/hr/tecajna-lista/ (kusy kantorowe).

 

BANKOMATY

 

Sprawdziliśmy dla Was aktualne prowizje pobierane w wybranych bankomatach w Chorwacji. Pamiętajcie, że oprócz prowizji, która zwykle jest ustalana od transakcji (niezależnie od kwoty), to bankomaty mogą proponować niekorzystne przeliczanie waluty. Dlatego ważne jest, aby nie zgadzać się na proponowany przez bankomat kurs – wówczas rozliczenie będzie po kursie Waszego banku lub Waszej instytucji finansowej (np. ZEN czy Revolut).

 

Pamiętajcie także, że bankomaty mogą proponować różną prowizję, zależnie od rodzaju karty, jaką posiadacie (visa, maestro lub mastercard). Istotna kwestia – jest to tylko i wyłącznie dodatkowa opłata pobierana przez operatora bankomatów, a koszt wypłaty gotówki z bankomatu może się różnić w zależności od Waszej tabeli opłat i prowizji Waszej instytucji finansowej.

 

My sprawdziliśmy koszt prowizji na podstawie karty REVOLUT – mastercard. Dobra wiadomość, znajdą się na liście także darmowe bankomaty w Chorwacji.

 

Otp 4,65€
Agram Banka – nie ma prowizji
HPB – 4,80€ lub bez prowizji – zależnie od bankomatu
Zagrebacka – 4,65€
Raiffeisen – 2,92€
PBZ – gratis
Erste Bank – 3,72€

 

O co chodzi, iż HPB niekiedy pobiera prowizję, a niekiedy – nie? W większości bankomatów HPB w Splicie, nie pobiera żadnej prowizji. Jednak w dwóch zlokalizowanych na głównej promenadzie bankomatach (na riwie), ta opłata wynosiła już 4,80 euro.

 

WAŻNE!! Bankomaty mogą pobierać różne prowizje i proponować różny koszt przewalutowania, dlatego spokojnie i uważnie czytaj wszystkie komunikaty, jakie wyświetlają się podczas transakcji wypłaty!

 

 

KARTY PŁATNICZE

 

Tak jak na wstępie, przy omawianiu płatności gotówkowych, podtrzymamy naszą opinię, iż płatności kartą są mniej oczekiwane w okresie sezonowym w Chorwacji. Kartą zapłacisz na pewno w każdym sieciowym sklepie spożywczym, za bramki na autostradzie, w państwowych parkach (Plitvice, KRKA, Biokovo), za niektóre atrakcje (np. mury w Dubrowniku) czy w niektórych prywatnych usługach (restauracje, atrakcje, kawiarnie).

 

Co do wyboru kart płatniczych, zostawiamy pełną dowolność. Istotną kwestią jest jak najtańszy przelicznik podczas płatności kartą w innych walutach. My osobiście korzystamy z kart Revolut oraz ZEN od wielu lat. Mają zbliżone koszty przeliczników kursowych. Coraz więcej polskich banków proponuje korzystne rozwiązania dla kart wielowalutowych, więc zacznij od zapytania w swoim banku o taką możliwość. Gdybyście jednak chcieli założyć kartę Revolut – podajemy do tego bezpośredni link z naszego polecenia:

 

https://revolut.com/referral/artur40l4

 

Autor: Lifewillshowpl

 

SPRAWDŹ TAKŻE:

ATRAKCJE W CHORWACJI:

https://wakacyjnepomysly.pl/chorwacja-atrakcje/

 

NOCLEGI W CHORWACJI:

https://wakacyjnepomysly.pl/noclegi/

 

INNE PORADNIKI:

https://wakacyjnepomysly.pl/poradniki/

 

NASZ INSTAGRAM:

http://www.instagram.com/lifewillshowpl

 

GRUPA Z PORADNIKAMI:

http://www.facebook.com/groups/chorwacjaforum

 

 

TAGI:

Bankomaty w Chorwacji

Darmowe bankomaty w Chorwacji

Czym płacić w Chorwacji

Kursy euro w Chorwacji

Jak wypłacać pieniądze w Chorwacji

Jaką kartę do Chorwacji

Waluta w Chorwacji

Euro w Chorwacji

Gotówka w Chorwacji