Autobusy w Chorwacji – komunikacja miejska oraz połączenia międzymiastowe

 

Autobusy w Chorwacji to jeden z głównych środków transportu publicznego. Ze względu na słabo rozwinięta kolej i systemy tramwajowe, często są one jedyną alternatywą dla podróży własnym samochodem/taksówką/uberem.

Mimo tak wielkiego znaczenia dla codziennego funkcjonowania zarówno mieszkańców, jak i turystów, rządzą się one (jak wszystko w Chorwacji), swoimi specyficznymi prawami. Choć mogą wzbudzać niepewność, nie należy obawiać się tej formy transportu.
Znajdziecie tu garść wskazówek, które z pewnością ułatwią wam korzystanie z nich.

Większość z tych podpowiedzi odnosić się będzie bezpośrednio do Splitu, ale sprawdzą się one także w innych miastach i rejonach.

 

 

SZYBKIE WAŻNE INFORMACJE:

Autobusy lokalne wyszukaj w aplikacji ROME2RIO – wpisujesz dokładne adresy i pokazuje dokładne przystanki.

Z lotniska Zadar do centrum – wpisz w google shuttle bus Zadar airport.

Z lotniska Split do centrum Splitu lub Trogiru – promet autobus nr 37.

Autobusy w rejonie Splitu – szukaj w google Promet oraz Dalmatinac.

 

 

Komunikacja miejska w Chorwacji

 

We wpisie najpierw zajmijmy się autobusami miejskimi, gdyż są one najbardziej przyjazne podróżnemu.

W Splicie głównym przewoźnikiem jest firma PROMET.

 

Firma posiada swoją stronę internetową https://www.promet-split.hr/ (można wybrać język chorwacki lub angielski). Pozwala ona sprawdzić mapy linii autobusowych i rozkłady jazdy.

 

Znacznie lepszą alternatywą pod względem przejrzystości i przyjazności dla użytkownika jest aplikacja na telefon od tej samej firmy- PROMET SPLIT. Oprócz sprawdzania przystanków, linii i rozkładów pozwala na szybkie kupno biletów online, wystarczy doładować elektroniczną portmonetkę za minimum środków i wybrać interesujący nas rodzaj biletu.

 

Bilety możemy zakupić także w większości kiosków i małych sklepów np. Tisak, Studenac. Nie poleca się natomiast kupowania ich w autobusie. Bilet na przejazd 60min w obrębie Splitu kosztuje więcej, niż w aplikacji/ kiosku. Za ten sam bilet możemy zapłacić nawet połowę więcej.

 

Przystanki wygodnie wyszukiwać można w mapach Google. Po ustawieniu interesującej nas lokalizacji wystarczy przybliżyć mapę i znaleźć najbliższą niebieską ikonkę autobusu. Po kliknięciu jej pokazuje się: nazwa przystanku, linie przejeżdżające przez niego oraz godziny i kierunki najbliższych odjazdów. Możemy także od razu wyszukać miejsce początkowe i końcowe planowanej podróży. Po wyznaczeniu przez mapy google trasy należy wybrać ikonkę transportu miejskiego u góry ekranu, pomiędzy samochodem a ludzikiem, a aplikacja sama wyszuka nam najkorzystniejsze opcje przemierzenia jej transportem publicznym.
UWAGA – mapy google nie działają w każdym chorwackim mieście. Dlatego przedstawimy Wam najlepsze aplikacje, które ułatwią poruszanie się komunikacją miejską w innych miastach niż Split czy Zagrzeb.

 

 

APLIKACJE – PRZYSTANKI AUTOBUSOWE W CHORWACJI

 

Aplikacje, które my polecamy do sprawdzania rozkładów autobusów miejskich, to:

Rome2rio
Moovit

 

Pobrać je można zarówno w sklepie google, jak i app store.

 

 

PRZYSTANKI AUTOBUSOWE W CHORWACJI

Problemem, z którym styka się wiele osób zaczynających swoją przygodę z chorwackimi autobusami, jest częsty brak dobrego oznaczenia przystanków. Nie ma co liczyć na ustandaryzowane wiaty z szyldami znane nam z polskich miast.

Choć po modernizacji Splitu w ostatnich latach wiele głównych przystanków otrzymało elektroniczną tablicę z nazwą i najbliższymi odjazdami, to duża część pozostałych jest nieopisana.
Przystankiem może być wszystko od wiaty, przez znak drogowy z ikoną autobusu, po sam napis “BUS STOP” na asfalcie przy chodniku. Nie należy także spodziewać się znalezienia na nich rozkładów jazdy – są one obecnie dostępne głównie w internecie lub biurach PROMET.

 

PUNKTUALNOŚĆ AUTOBUSÓW W CHORWACJI

Wielu z was poznało już zapewne dalmatyńską punktualność, a raczej jej brak. Komunikacja miejska nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Czy to ze względu na korki czy po prostu zrządzenie losu, spóźnienia i zmiany tras są na porządku dziennym. Dobrze jest więc każdą podróż zaplanować z odpowiednim marginesem czasowym, aby nie przysparzać sobie dodatkowego stresu, od którego na wakacjach chcemy przecież uciec jak najdalej.

Mimo swoich wad i niedociągnięć, po wbiciu się w chorwacki rytm życia, autobusy miejskie są naprawdę wygodną formą transportu. Autobusy zdejmują nam z barków ciężar martwienia się o parking czy kosmiczne stawki taxi, na które zdarza się trafić. Spróbujcie choćby raz dać im szansę, być może pozytywnie was zaskoczą

 

 

Połączenia międzymiastowe

 

Po omówieniu tematu autobusów miejskich nadeszła pora by zająć się autobusami międzymiastowymi. Ze względu na mnogość często lokalnych przewoźników, sprawne poruszanie się nimi może wydawać się trudne. Wystarczy jednak zaznajomić się z pewnymi sztuczkami i poradami by szybko polubić się z tą formą transportu.

Pierwszym problemem, z którym może się zetknąć podróżujący jest kwestia oznakowania przystanków. O ile zazwyczaj nie ma problemu ze znalezieniem ich (są to albo wiaty albo wolnostojące znaki/ oznakowania bezpośrednio na asfalcie), nie mają one tablic z nazwami, do których przyzwyczaiła nas Polska. Z racji, że ten sam przystanek może być różnie nazywany przez różne firmy, najpewniejszą metodą jest sprawdzenie jego lokalizacji bezpośrednio na stronie przewoźnika z którego usług planujemy skorzystać, np. wokół Splitu będzie to Promet Split, w okolicy Omiš- Dalmatinac, Čazmatrans itd.

 

W znajdowaniu przewoźników świetnie sprawdza się strona internetowa oraz aplikacja Rome2rio.

 

Oprócz tradycyjnego wyszukiwania połączeń, wyświetla ona wszystkich operatorów danej trasy, odnośniki do ich stron, częstotliwość przejazdu na wybranej trasie, zdjęcia autobusów. Pomaga szczególnie przy pierwszych przejazdach, zanim nauczymy się je rozpoznawać i wskazówki, w jaki sposób zakupić bilet (przez internet, u kierowcy itp.).

 

Dobrym wyborem jest także strona http://www.getbybus.com – pokazuje ona dodatkowo opinie na temat każdego przewoźnika i szczegółowy plan trasy, można na niej zakupić bilety elektroniczne.

Podobnie jak w autobusach miejskich bilety w większości przypadków kupić można u kierowcy. Mogą jednak kosztować one wtedy więcej niż te zakupione z wyprzedzeniem (w kiosku, biurze przewoźnika lub przez internet). Tutaj w ramach problemu z lokalizacją punktu sprzedaży pomaga wyżej wymieniona aplikacja, strony przewoźników oraz biura informacji turystycznej- nawet w dobie internetu te drobne biura z uśmiechniętymi pracownikami bywają niezastąpione, szczególnie podczas naszych pierwszych przygód w Chorwacji, nie bójcie się z nich korzystać 🙂

Na długie trasy szczególnie pomiędzy większymi miastami świetnie sprawdzi się flixbus.  Wyszukanie i kupienie biletu na przejazd za pośrednictwem ich strony jest bardzo proste, posiadają także aplikację, która umożliwia dodatkowo śledzenie swojej podróży w czasie rzeczywistym, co daje nam pewność że nie przegapimy swojego przystanku. Z racji tego, że zatrzymują się one tylko na najważniejszych przystankach na danej trasie, podróż nimi jest zwykle szybsza, niż autobusem lokalnym, który zatrzymuje się w każdej kolejnej wsi.

Podobnie jak autobusy miejskie, te międzymiastowe mają swoje niedociągnięcia. Z racji na wszystkim znane i kochane natężenie ruchu ulicznego w sezonie, wiele tras boryka się z chronicznymi spóźnieniami. Bardzo ważne jest więc zaplanowanie podróży z odpowiednim marginesem czasowym. Jeśli w danym miejscu mamy być na konkretną godzinę najbezpieczniej jest nie jechać najpóźniejszym możliwym autobusem. Zdarza się także niestety, że pojazd jest całkowicie zapełniony i na naszym przystanku się nawet nie zatrzyma, szczególnie kiedy jest on bliski końca trasy. Ma to miejsce najczęściej na trasach przez gęste zbitki małych, turystycznych miejscowości jak np. niektóre odcinki między Splitem a Makarską. Całe szczęście autobusy kursują tam często, więc taki przypadek nie musi popsuć nam dnia. Tutaj jedyną radą jest… wrzucić na luz 🙂

 

Chorwacja ma swój specyficzny klimat i tempo życia, tutaj na wszystko jest czas- szczególnie latem kiedy upał daje w kość. Takie przygody to integralna część prawdziwego zanurzenia się w miejscowej kulturze i trybie życia.

 

 

SPRAWDŹ TAKŻE:

ATRAKCJE W CHORWACJI:

https://wakacyjnepomysly.pl/chorwacja-atrakcje/

 

NOCLEGI W CHORWACJI:

https://wakacyjnepomysly.pl/noclegi/

 

INNE PORADNIKI:

https://wakacyjnepomysly.pl/poradniki/

 

NASZ INSTAGRAM:

https://www.instagram.com/wakacyjnepomysly.pl

 

GRUPA Z PORADNIKAMI:

http://www.facebook.com/groups/chorwacjaforum

 

 

TAGI
Komunikacja miejska Split
Komunikacja miejska Zadar
Komunikacja miejska Dubrownik
Komunikacja miejska w Chorwacji
Autobusy w Chorwacji
Połączenia autobusowe w Chorwacji
Aplikacje autobusowe w Chorwacji